A 220 méter magasságú Kis-Somlyó a 3,9 millió évvel ezelőtt lezajlott vulkánkitörések eredményeként jött létre. A környék másik két hegyétől eltérően azonban nem bazalt, hanem bazalttufa kőzetű. A régiek Hegyes-Kis-Somlyónak hívták az ország legkisebb borvidékének legkisebb szőlőhegyét, mely mindössze 229 m magas.
Egyik nevezetessége a tetőn álló termetes bazaltszikla, a Király-kő, ahol a legenda szerint a tatárok elől menekülő IV. Béla király megpihent. Oldalán emléktáblát helyeztek el. A néphagyomány szerint a hegytetőn látta vendégül az azóta elpusztult kolostor utolsó szerzetese Mátyás királyt.
A környék a Somlói borvidék része. Mikroklímájának köszönhetően a borvidék éghajlata kiegyenlített, szélsőségektől mentes. Ez az időjárás nagyban kedvez egyrészt a szőlő cukrosodásának, túlérésének, esetenkénti aszúsodásának. Szőlőhegyére – a magyar örökösödési jognak köszönhetően – a birtokok elaprózódása miatt ma 4-600 négyszögöl nagyságú parcellák a jellemzőek. A szőlők jelentős részének művelésére máig a hagyományos gyalogtőkés módszer jellemző. Az itt termelt borok a ságiakhoz és a somlóiakhoz hasonlóan karakteres, kellemes savas fehérborok.